به گزارش هفته نامه افق کویر؛ ۲۰ دی ماه به نام روز گیاهان آپارتمانی نامگذاری شده است به همین مناسبت خبرنگار ما با یکی از کارآفرینان که در حوزه گل وگیاه فعالیت دارد، گفتگو نموده است که در ادامه می خوانید:

رضوی گفت: اصالتاً از روستای خوسف هستم و در شهر بافق بزرگ شدم

روش نگهداری گل های آپارتمانی به روش هیدروپونیک

وی در ادامه بیان کرد: چهار سال پیش به بیماری سرطان مبتلا شدم و در مدت زمان درمانم که حدود یک سال به طول انجامید برای بهبود روحیه خودم باید کاری انجام می دادم که در فضای مجازی با روش نگهداری گل های آپارتمانی به روش هیدروپونیک آشنا شدم. من همیشه گل ها و گیاهان را دوست دارم و از سی سال پیش گل و گیاه داشتم و چون با روش نگهداری از گل ها آشنا نبودم خشک می شدند بنابراین لوازم مورد نیاز را سفارش داده و آموزش های لازم را کسب نمودم و برای خودم گلخانه ای ایجاد کردم و در حال حاضر ۲۵۰ گل در خانه نگهداری می کنم.
در روش هیدروپونیک خاک حذف و ” لیکاپون” یا ” پوکه معدنی جایگزین می‌شود

وی افزود: هیدروپونیک یک روش نوین و علمی برای پرورش و نگهداری گل ها و کشت صیفی جات است که بنده برای نگهداری از گل ها از آن بهره می برم، در این روش خاک حذف می شود و “لیکاپون” یا پوکه معدنی جایگزین آن می‌شود. لیکاپون از خاک رس تهیه شده که در دمای ۱۲۰۰ درجه پخته می شود و به شکل گلوله های خیلی منظم و زیبایی در می آید و برای گلدان استفاده می کنیم و هیچ گونه آلودگی ندارد و به عنوان بستر کشت برای گلدان ها استفاده می شود.

رشد باور نکردنی و معجزه وار گل ها در آب

وی پیرامون چگونگی استفاده از این روش گفت: در این روش گل ها در گلدان های مخصوص هیدروپونیک قرار می گیرند که از دو قسمت تشکیل می شود مخزن و سبد و در مخزن آب و محلول غذایی ریخته می شود و در سبد هم که گل با ریشه در آن قرار می گیرد، لیکاپون در سبد ریخته می شود و به مرور زمان ریشه ها از طریق شیار های سبد خودشان را به آب و مواد مغذی می رسانند و تغذیه می کنند و رشد باور نکردنی و معجزه وار گل ها را با چشم خواهید دید و هر روز شاهد جوانه ها و برگ‌های شاداب و زیبا هستید.

وی اضافه کرد: این روش برای ۹۰ درصد گل های آپارتمانی مناسب است. این روش برای مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارند نظیر استان یزد بسیار مناسب بوده و رطوبت گل ها خیلی مناسب از طریق لیکاپون و آب داخل مخزن تامین می شود و گل ها شاداب و براق و سرحال هستند.
وی بیان کرد: در روش هیدروپونیک چون خاک حذف می شود حشرات موذی مثل کرم خاکی، هزار پا و خر خاکی کلا حذف می شود و گل هایمان بسیار تمیز و مرتب است.

وی با بیان این مطلب که ۴ سال است که این روش را تجربه می کنم، گفت: به صورت مجازی آموزش های لازم را کسب نموده و می توان گفت در کارم نیز موفق هستم و در حال حاضر ساکن یزد هستم و از آنجایی که به دلیل گرمای زیاد در شهر بافق دوام گل ها نسبت به یزد کمتر می باشد برای شهرستان بافق نیز برنامه دارم و خواهرم به عنوان نماینده در بافق فعالیت می کند و لوازم مورد نیاز را در اختیار دارد و به شهروندان آموزش های لازم را ارائه می دهد و محصولات را نیز معرفی می کند. وی عنوان کرد: این روش را برای همه کسانی که به گل و گیاه علاقه مند هستند و گل و گیاه در خانه نگهداری می کنند روش بسیار مناسبی می باشد.

نشانی: مبارکه ، بلوار فدک، فدک۶
شماره تماس: ۰۹۰۵۱۵۲۰۳۵۲
ساعت کاری: ۹-۱۲و عصرها ۱۶-۱۹
فضای مجازی: hydro_petous@

حدیث عباسی- حدیثه امیریان

لینک خبر: هفته نامه افق کویر

خوسفیمشاهده نوشته ها

Avatar for خوسفی

روستای خوسف در ۱۱۰ کیلومتری شهرستان بافق وهمچنین ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بهاباد قرار گرفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *